1. Przygotowanie

| 0

• Należy poinformować technika o wszystkich lekach, suplementach, ziołach przyjmowanych w ciągu ostatnich dwóch tygodni przed badaniem (np. tabletki, syropy, spray do nosa, krople do oczu lub uszu, maści itd zwłaszcza jeżeli w swoim składzie zawierają sterydy lub antybiotyki). Najlepiej byłoby poinformować jeszcze przed badaniem, co umożliwi ewentualne przełożenie badania na inny termin (niektóre substancje mogą modyfikować zapis co może sprawić, że badanie będzie niewiarygodne, wtedy najlepiej byłoby odczekać z wykonaniem badania około 1-2 tygodni od podania ostatniej dawki leku). Nie należy na własną rękę odstawiać leków przepisanych przez lekarza.

• Dzień przed badaniem lub najpóźniej klika godzin przed badaniem prosimy o umycie głowy szamponem bez odżywek lub emolientów oraz nie olejowanie głowy. Skóra głowy i włosy powinny być czyste, nie pokryte żelami, lakierami itp. Mycie głowy tuż przed samym badaniem jest niewskazane, ponieważ głowa oraz włosy nie mogą być mokre/wilgotne podczas badania, natomiast głowa wysuszona suszarką chwilę przed badaniem może być bardziej podatna na pocenie.

• Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej godziny badania, żeby nie była zbyt wczesna albo zbyt późna, niektóre dzieci kiedy są zbyt zmęczone, mają problem z zaśnięciem, natomiast inne bardzo zmęczone szybko zasypiają – trzeba dostosować do indywidualnych potrzeb dziecka

• W dniu badania można np:

◊ Obudzić około 0,5-1 godz. wcześniej niż na co dzień, a wieczorem umówić godzinę podobną do godziny codziennego zasypiania nocnego

lub

◊ Obudzić o normalnej porze, ale wieczorem umówić badanie nieco później niż codzienna godzina zasypiania.

lub

◊ W przypadku dzieci, które mają drzemkę w ciągu dnia, warto zastanowić się nad zrezygnowaniem z niej w dniu badania, albo skróceniu jej do minimum wtedy trzeba się zastanowić czy codzienna godzina zasypiania na noc będzie odpowiednia, czy nie należy wybrać wcześniejszej.

◊ W przypadku kilku drzemek, można spróbować zrezygnować chociaż z jednej.

◊ U niektórych dzieci niemożliwe jest w ogóle zrezygnowanie z drzemki, wtedy nie trzeba robić tego na siłę, żeby nie wybić z codziennego rytmu dnia.

◊ Niektóre dzieci mają bardzo dużą rutynę codzienną, wtedy być może w ogóle nie powinno się nic zmieniać w rytmie dobowym i umówić badanie o stałej porze zasypiania.

Powodzenie badania w dużej mierze zależy od przygotowanie do badania oraz wyborze odpowiedniej godziny badania. Ponadto bardzo ważna jest współpraca rodziców i technika. Prosimy o dużo cierpliwości i spokoju podczas badania. Stres i zdenerwowanie rodzica nie pomoże dziecku, a może jeszcze bardziej utrudnić sytuację.

Jeżeli dziecko boi się badań to można powiedzieć, że to będzie zabawa, gra, wywoływanie fajnych snów, odganianie niemiłych snów itd. Czepek zakładany na głowę może przypominać kask, strój kosmity, hełm kosmiczny itp., wszystko co podpowie wyobraźnia.

• Prosimy o przygotowanie dokumentacji medycznej oraz ewentualnych filmików obrazujących ataki lub niepokojące incydenty.