2. Przebieg badania

| 0

• Badanie EEG we śnie to nie tylko badanie snu, ale również zasypiania oraz wybudzania. Co oznacza, że rejestrację zaczynamy przed rozpoczęciem zasypiania. Rejestrujemy fazę zasypiania, wszystkie fazy snu które następują do snu głębokiego, około 10-15 min snu głębokiego oraz wybudzanie i około 2-3 min po wybudzeniu. Zapis trwa około 50-120 min (zależy od tego jak szybko dziecko zaśnie).

• Technik potrzebuje około 30 min na przygotowanie do badania: rozłożenie sprzętu, przymierzenie czepków, żeby wybrać odpowiedni rozmiar, włożenie elektrod w czepek, przygotowanie głowy, założenie czepka z elektrodami, wlanie żelu do elektrod (przy pomocy strzykawki z tępą igłą, której nie pokazuje dziecku), dlatego przy ustalaniu godziny badania należy uwzględnić czas przygotowania.( technik przyjeżdża około 30 min przed planowanym zasypianiem).

• Po upewnieniu się, że technicznie zapis jest prawidłowy można rozpocząć rejestrację i zasypianie.

• Idealnie byłoby gdyby dziecko leżało samo, ale jeżeli dziecko zwykle zasypia z rodzicem lub w tej sytuacji będzie lepiej się czuło przy rodzicu to rodzic może leżeć razem z dzieckiem, siedzieć obok na łóżku lub obok łóżka. Po zaśnięciu dziecka rodzic powinien zejść z łóżka i się od niego odsunąć, żeby nie powodować zakłóceń w zapisie.

• Czasami dziecko zasypia na rękach rodzica. Jeżeli nie ma innej możliwości to można również tak wykonać, ale należy odizolować główkę od ciała rodzica np poduszką lub złożonym kocykiem, a rodzic musi starać się nie ruszać. Po zaśnięciu należy spróbować odłożyć dziecko na łóżko. Jeżeli dziecko budzi się przy odkładaniu to ostatecznie można spróbować wykonać całe badanie na rękach u rodzica, wtedy rodzic nie może się ruszać, bo to może powodować duże zakłócenia w zapisie.

• U niektórych dzieci (które np. mają „zapatrzenia”, „zagapienia”) warto przed zaśnięciem wykonać hiperwentylację – głębokie oddychanie przez około 3-4 min lub dmuchanie w wiatraczek przez 3-4 min.

Po zaśnięciu najlepiej odkryć, bo może się pocić i zapalić lekkie światło, żeby było widać ewentualne ruchy kończyn.

• W trakcie snu lub po wybudzeniu warto wykonać Fotostymulację. Jest to aktywacja przy pomocy lampy świecącej czerwonym światłem w różnych częstotliwościach.