8232423_sRehabilitacja po urazach mózgu bardzo często obejmuje tylko sferę ruchową, a w wielu przypadkach oprócz deficytów ruchowych występują także problemy natury umysłowej (poznawczej, emocjonalnej). Trzeba pamiętać, że aby móc prawidłowo funkcjonować należy również w tej sferze odpowiednio ćwiczyć. Do tego służy właśnie neurorehabilitacja, która skupia się na trenowaniu funkcji umysłowych.

Treningi dla osób, które w wyniku udaru, urazu mózgu itp. mają osłabione funkcjonowanie poznawcze, czyli pamięć, uwagę, język i tzw. funkcje wykonawcze, czyli planowanie, myślenie logiczne, kontrolę emocjonalną.

Treningi te mają pomóc w usprawnianiu osłabionych funkcji, a także wzmocnieniu funkcji nieuszkodzonych. Tak aby poprawić funkcjonowanie osoby z uszkodzeniami mózgu, które często są uzależnione od innych osób.

Treningi są prowadzone tradycyjnymi metodami, ale również przy pomocy specjalistycznych programów komputerowych, które sprawiają że trening staje się ciekawszy, co wpływa na motywację trenującego. W treningach występują różne poziomy trudności, co jeszcze dodatkowo urozmaica ćwiczenia.

Istotne jest również aby treningi neurorehabilitacyjne odbywały się regularnie i jak najczęściej, to sprzyja efektywności i pozwala na szybszy powrót do normalnego życia.