Przygotowanie/ przebieg badania/ płatności/ wyniki

1. Przygotowanie do badania
2. Przebieg badania
3. Sposoby płatności i koszt badania
4. Wyniki i zapis badania

1. Przygotowanie do badania:

• Należy poinformować technika o wszystkich lekach, suplementach, ziołach przyjmowanych w ciągu ostatnich dwóch tygodni przed badaniem (np. tabletki, syropy, spray do nosa, krople do oczu lub uszu, maści itd zwłaszcza jeżeli w swoim składzie zawierają sterydy lub antybiotyki). Najlepiej byłoby poinformować jeszcze przed badaniem, co umożliwi ewentualne przełożenie badania na inny termin (niektóre substancje mogą modyfikować zapis co może sprawić, że badanie będzie niewiarygodne, wtedy najlepiej byłoby odczekać z wykonaniem badania około 1-2 tygodni od podania ostatniej dawki leku). Nie należy na własną rękę odstawiać leków przepisanych przez lekarza.

• Leki przyjmowane na stałe należy podać dziecku według zaleceń lekarza.

• Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej godziny badania.

• Jeżeli dziecko ma drzemki w ciągu dnia to można zaplanować badanie o godzinie podobnej do codziennej drzemki. Wtedy warto dziecko obudzić nieco wcześniej niż na co dzień.

• Jeżeli dziecko nie ma drzemki w ciągu dnia, a chcemy wykonać badanie w godzinach dopołudniowych/południowych to należy obudzić dziecko dużo wcześniej (nawet kilka godzin), a starsze dzieci mogą nie spać nawet całą noc.

Powodzenie badania w dużej mierze zależy od przygotowanie do badania oraz wyborze odpowiedniej godziny badania. Ponadto bardzo ważna jest współpraca rodziców i technika. Prosimy o dużo cierpliwości i spokoju podczas badania. Stres i zdenerwowanie rodzica nie pomoże dziecku, a może jeszcze bardziej utrudnić sytuację.

• Prosimy o przygotowanie dokumentacji medycznej oraz ewentualnych filmików obrazujących ataki lub niepokojące incydenty, a także skierowania od lekarza (jeżeli takie jest wystawione), ewentualnie specyficznych zaleceń co do wykonania badania od lekarza kierującego na badanie oraz spis aktualnie przyjmowanych leków oraz suplementów (poprosimy o wypisanie ich w formularzu podczas badania).

• Dzień przed badaniem lub najpóźniej klika godzin przed badaniem prosimy o umycie głowy szamponem bez odżywek lub emolientów oraz nie olejowanie głowy. Skóra głowy i włosy powinny być czyste, nie pokryte żelami, lakierami itp. Mycie głowy tuż przed samym badaniem jest niewskazane, ponieważ głowa oraz włosy nie mogą być mokre/wilgotne podczas badania, natomiast głowa wysuszona suszarką chwilę przed badaniem może być bardziej podatna na pocenie.

• Jeżeli dziecko boi się badań to można powiedzieć, że to będzie zabawa, gra, wywoływanie fajnych snów, odganianie niemiłych snów itd. Czepek zakładany na głowę może przypominać kask, strój kosmity, hełm kosmiczny itp., wszystko co podpowie wyobraźnia.

• Dziecko powinno być wygodnie ubrane, najedzone, Nie można stosować napojów pobudzających, zawierających kofeinę (np. kawa, mocna herbata, napoje energetyzujące, coca-cola)

• Nie można podawać preparatów ułatwiających zasypianie przed badaniem, gdyż ma to być sen spontaniczny.

2. Przebieg badania

• Badanie może zostać przeprowadzone w godzinach 10:00-16:00 (o godz. 13:00 najpóźniej może rozpocząć się badanie).

• Badanie EEG we śnie to nie tylko badanie snu, ale również zasypiania oraz wybudzania. Co oznacza, że rejestrację zaczynamy przed rozpoczęciem zasypiania. Rejestrujemy fazę zasypiania, wszystkie fazy snu które następują do snu głębokiego, około 10-15 min snu głębokiego oraz wybudzanie i około 2-3 min po wybudzeniu. Zapis trwa około 50-120 min (zależy od tego jak szybko dziecko zaśnie).

• Technik potrzebuje około 30 min na przygotowanie do badania: rozłożenie sprzętu, przymierzenie czepków, żeby wybrać odpowiedni rozmiar, włożenie elektrod w czepek, przygotowanie głowy, założenie czepka z elektrodami na głowę, wlanie żelu do elektrod (przy pomocy strzykawki z tępą igłą, której nie pokazuje dziecku), dlatego przy ustalaniu godziny badania należy uwzględnić czas przygotowania) technik przyjeżdża około 30 min przed planowanym zasypianiem).

• Jeżeli dziecko jest niespokojne podczas zakładania czepka na głowę, można dziecku: czytać książkę, zabawiać zabawkami, włączyć muzykę, audiobooka, bajkę – pod warunkiem, że te czynności nie rozbudzą dziecka.

• Po upewnieniu się, że technicznie zapis jest prawidłowy można rozpocząć rejestrację i zasypianie.

• Podczas zasypiania również dziecko może słuchać muzyki, czytania książki, ssać smoczek, ssać pierś, pić z butelki, mieć przy sobie przytulankę, kocyk, nawet oglądać bajkę (jeśli jest bardzo niespokojne dziecko) itp.

• Do zasypiania należy stworzyć odpowiednie warunki: zaciemnić pomieszczenie, w miarę możliwości zapewnić ciszę.

• Najlepiej byłoby gdyby dziecko leżało samo, ale jeżeli dziecko zwykle zasypia z rodzicem lub w tej sytuacji będzie lepiej się czuło przy rodzicu to rodzic może leżeć razem z dzieckiem, siedzieć obok na łóżku lub obok łóżka. Po zaśnięciu dziecka, rodzic powinien zejść z łóżka i się od niego odsunąć, żeby nie powodować dodatkowych zakłóceń w zapisie.

• Czasami dziecko zasypia na rękach rodzica. Jeżeli nie ma innej możliwości to można również tak wykonać, ale należy odizolować główkę od ciała rodzica np poduszką lub złożonym kocykiem, a rodzic musi starać się nie ruszać. Po zaśnięciu należy spróbować odłożyć dziecko na łóżko. Jeżeli dziecko budzi się przy odkładaniu to ostatecznie można spróbować wykonać całe badanie na rękach u rodzica, wtedy rodzic nie może się ruszać, bo to może powodować duże zakłócenia w zapisie.

• U niektórych dzieci (które np. mają zapatrzenia, wyłączenia uwagi) warto przed zaśnięciem wykonać hiperwentylację (HW). HW to aktywacja polegająca na głębokim oddychaniu przez około 3-4 min lub dmuchaniu w wiatraczek/balonik przez 3-4 min.

• W trakcie snu lub po wybudzeniu warto wykonać Fotostymulację (FS). FS to aktywacja polegająca na zastosowaniu lampy stroboskopowej, umieszczonej w odległości 20-30 cm od oczu badanego, świecącej czerwonym światłem w różnych częstotliwościach.

3. Sposoby płatności i koszt badania

Możliwa jest płatność gotówką od razu po badaniu lub przelewem po otrzymaniu na adres e-mail faktury, w której są zawarte dane do przelewu. Fakturę otrzymają Państwo w przeciągu kilku dni od badania.

Wszystkie informacje na temat kosztu badania zawarte są w zakładce CENNIK.

W sytuacji kiedy dziecko nie zaśnie, to w zależności od tego czy będą Państwo chcieli, żeby był opis z tego badania (można spróbować zrobić badanie EEG w czuwaniu lub dać do opisu to co udało się zarejestrować) to koszt wyniesie 600 zł (z opisem) lub 500 zł (bez opisu). Natomiast jeżeli mielibyśmy powtórzyć badanie w innym terminie to koszt dodatkowy wyniesie 200 zł.

4. Wyniki i zapis badania

Wyniki badania to: opis badania oraz kilka stron fragmentów zapisu badania, wybranych przez osobę opisującą (dr Grażyna Rusek). Otrzymają je Państwo mailowo w przeciągu 7-14 dni od dnia wykonania badania. Dodatkowo możecie Państwo odebrać wyniki z siedziby firmy w Warszawie na Żoliborzu z pieczątką i podpisem osoby opisującej. Po odbiór wyników należy umówić się z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Zapis całego badania możecie Państwo otrzymać na adres e-mail.