EEG to badanie czynności bioelektrycznej mózgu. Nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na umieszczeniu na głowie elektrod, za pomocą których zbierana jest aktywność bioelektryczna mózgu.

Badanie EEG we śnie wykonuje się przy zaburzeniach snu, czasami u dzieci niespokojnych, u których niemożliwe jest wykonanie badania w czuwaniu lub jeżeli objawy kliniczne występują we śnie. O rodzaju badania decyduje lekarz zlecający badanie.
Badania wykonywane w naszej pracowni są opisywane przez specjalistę mającego wieloletnie doświadczenie w analizie sygnału EEG.

Przygotowanie do badania EEG we śnie:

Jeśli zalecane jest badanie EEG we śnie to należy wykonać je po częściowo lub całkowicie nieprzespanej nocy rano lub wieczorem (w przypadku badania wieczorem zalecane jest wcześniejsze wybudzenie rano i nie spanie w dzień – nawet małe dzieci).

Ponadto bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do zaśnięcia przed badaniem, nawet do krótkiej drzemki, gdyż później może być problem z zaśnięciem.
Nie można stosować napojów pobudzających, zawierających alkohol, kofeinę (np. kawa, mocna herbata, napoje energetyzujące, coca-cola).

W badaniu we śnie nie tylko istotny jest zapis snu, ale również zasypiania i wybudzania, dlatego dopiero po założeniu czepka, podłączeniu sprzętu rozpoczynamy badanie i dopiero wtedy pacjent może zasypiać. Po zarejestrowaniu zasypiania oraz snu następuje wybudzenie, które również musi zostać zarejestrowane.

Zabrania się przyjmowania preparatów ułatwiających zasypianie przed badaniem.

Należy założyć wygodną do snu odzież.

Dla małego dziecka wskazane jest napojenie lub nakarmienie po założeniu elektrod co ułatwia zasypianie.

Dziecko może mieć przy sobie rzeczy ułatwiające zaśnięcie: smoczek, maskotka, pielucha, kocyk, muzyka, książka, bajka itp.

Dodatkowo przed badaniem pacjent powinien:
– w dzień poprzedzający badanie umyć głowę
– przyjąć leki wg wskazań lekarza
– nie używać lakierów, żeli do włosów

Na badanie należy przygotować:
– specyficzne zalecenia od lekarza kierującego na badanie (np. skierowanie), czy badanie ma przebiegać standardowo, czy ma być wykonane we śnie, czy w czuwaniu
–  spis aktualnie przyjmowanych leków
– dokumentację medyczną (poprzednie badania EEG lub inne badania głowy, jeżeli się odbyły)

Osobie wykonującej badanie należy niezwłocznie zgłosić wszelkie nagłe dolegliwości (np. bóle głowy, zawroty, senność).


W przypadku jakichkolwiek pytań lub chęci zapisania się na badanie zapraszamy do kontaktu.